FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Forex Analysis (Fundamental and Technical Analysis)
Forex Analysis (Fundamental and Technical Analysis) We will share technical analysis studies about pairs in this topic.
Reply

Thread Tools
Old 02-21-2012, 10:51
isaturkoglu isaturkoglu is offline
Site Üyesi

isaturkoglu is on a distinguished road
Default Forex usd/try

Piyasalar; Avrupa bölgesinde, Yunanistan'dan gelen olumlu haberleri fiyatlandırırken elbette bunun yansımalarını hem İMKB üzerinde, hem de Türk Lirası üzerinde göreceğiz. Peki Yunanistan Türk Lirasına destek mi yoksa direnç mi olacak? Öncelikle Euro piyasalarda kendine kalkan bulmuş durumda. Yani bu saatten sonra oluşacak olumsuz ortamlardan çok daha az etkilenir. Dolayısıyla bu durum EUR/TRY paritesinede yansıyacaktır. Forex yatırımcısının çok kullandığı bir yöntem; piyasalarda doların ile altının ters korelasyonludur. Piyasalarda oluşan hava şuan altının değer kazanmasına etki ediyor. Dolayısıyla doların değerinde düşüşler gözlemleyebiliriz. Bu durumda USD/TRY paritesinde aşağı yönlü bir hareket gözlemlememiz çok da süpriz olmayacaktır.
Temel analizini yaptığımız piyasaların teknik analizini de yaparak oluşan bu bayram ortamından nasıl yararlanabileceğimize bir göz atalım. Aslında piyasaları teknik olarak ele aldığınızda, diğer gelişmelerin sizi çok fazla yanıltmadığını göreceksiniz. Örneğin; Eur/Usd paritesi bize ocak ayının ikinci haftasından beri yükseleceği sinyalini veriyordu ve şubat ayının 20sinde Yunanistan'a yardım kararı çıktı.

USD/TRY
11.jpg

http://www.beyazyakaegitim.com/image..._21_usdtry.gif

Paritede düşüş trendi içerisine tekrar girme çabaları devam ediyor. 1.7420 seviyesi önemli direnç seviyesi olmaya devam ederken kısa zamanlı bir sıkışma da söz konusu. Doların bütün bu gelişmelerin ardından Türk Lirası karşısında kısa vadeli değer kaybı yaşaması durumunda trendin içine fiyatlar tekrar girebilir. Bu durumda yatırımcılar için satış fırsatı olarak yansıyacaktır.
Aşağı yönlü hareketlerde öncelikle destek seviyesinin; 1.7330 olduğunu söyleyebiliriz. Bu seviyenin kırılması durumunda 1.7270 seviyesi test edilebilir. Aşağı yönlü işlemlerde tekrar trend içine girileceğinden satış baskılarının gelmesi beklenebilir. Paritede yukarı yönlü bir hareketin gerçekleşmesi durumunda 1.7420 seviyesinin önemine değinmiştik. Bu seviyenin kırılması durumunda 1.7520 seviyesi karşımıza çıkabilir. Bu seviyenin aşılması usd/try paritesinin artık yukarı yönlü baskıya maruz kalacağı sinyali olduğunu unutmamak gereklidir.

EUR/TRY

22.jpg

http://www.beyazyakaegitim.com/image..._21_eurtry.gif

Yunistan'a 130 milyar euroluk yardım paketinin açıklanmasının ardından piyasalarda bahar havası yaşanmaya başlandı. Bu durum eur/try paritesine nasıl yansıyabilir? Öncelikle partide düşüş hareketinin devam ettiğini gözlemlemekteyiz. Düşüş hareketinin bittiğini söyleyebilmek için trend kırılışını net bir şekilde gözlemlememiz gereklidir. Düşüş hareketinin devam etmesi durumunda; 2,2960seviyesi destek seviyesi olarak karşımıza çıkabilir.Bu seviyenin kırılması durumunda 1,2900-1,2850 seviyeleri test edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde direnç seviyesi; 2,3090 olarak karşımıza çıkabilir.

WWW.BEYAZYAKAEGİTİM.COM

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım
danışmanlığı hizmeti, Sermaye Piyasası Kurulu'nun da belirttiği gibi; aracı kurumlar, portföy yönetim
şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı
sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede
bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri
tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım
kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules