FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Beginners in the forex
Beginners in the forex Information for those new to Forex will be shared in this title.
Reply

Thread Tools
Old 12-15-2013, 10:03
dr.v dr.v is offline
Banned

dr.v is on a distinguished road

Hedefimizi koyup vademizi belirledikten sonra hangi analiz yöntemleri ve indikatörlerle, ne zaman bu işe girişeceğimiz kesinleştiği an stratejimiz kaba hatlarıyla ortaya çıkmıştır.
Şimdi bu stratejiden bir sistem oluşturmak geriye kalan zor görevdir. Bu yukarıda söylediğim şekilde, tümevarım yöntemi ile sonuca ulaşmak hiçbir zaman mümkün değildir. Bu noktadan sonra defalarca geriye dönerek oluşturduğunuz sistemin stratejinize yeniden şekil vermesi ve hatalı işlem girişlerini ekarte edecek hale gelmesi gereklidir. ve bazen bu hiç olamayabilir.

VE PSİKOLOJİ
Sistemle beraber yürüyen apayrı bir çeldirici mevcuttur. Bu da doymak bilmez arzulardır...Gayet güzel kar aldığım satış işleminden sonra başında durduğum zamanlarda sürüngen beynim korteksimin canına okuyarak tamam yeterince düştü artık alış zamanı deyip ilkel heyecanlarımı tatmin etmeye çabaladığı her zaman çukura düşmüşümdür. Bu işte demoyla elde edilemeyecek tek tecrübe bence budur. Bir çok insanın imzasında , dilinde olan kaybede kaybede kaybetmemeyi öğrendim sözünün kaynağı da bu tecrübedir. Alt beynin
dürtülerinin duyarsızlaşması. İlk işlemlerimde kısa vadeli çabalarımda stop da kullanmadığımdan yaşadığım kalp çarpıntıları hesap patladıktan sonra ikinci
hesapta daha az olmaya başladığında ve sonucunda hatırı sayılır bir kar elde ettiğimde ikinci çeldiriciyi öğrendim. Kendine aşırı güven...

ÖNEMLİ NOT ; BU YAZDIĞIM TÜM YAZILAR KENDİ TECRÜBELERİMDEN İBARET OLUP, FOREKSTE SİZE KAZANACAĞINIZIN UMUDUNU BİLE VEREMEZ. DAHA ÖNCE BELİRTTİĞİM GİBİ %95 İNİN KAYBETTİĞİ BİR PİYASADA HERKES KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMAYI ÖĞRENMELİDİR. BU PİYASADA KAZANILACAĞININ KANITLANAN BİR YOLU YOKTUR. VARSA DA BUNU KİMSE İFADE ETMEZ. BEN DAHİL EĞER BU İŞTEN ÇOK PARA KAZANILSAYDI NE BU SABAH BUNU BURADA YAZIYOR OLURDUM NE DE BU FORUMDA OLURDUM. ALT BEYNİN ESİRİ OLUP KAYBETTİKÇE ASLA YENİ POZLAR YADA YENİ HESAPLAR AÇMAYIN.
devam edecek...
Reply With Quote
Old 12-15-2013, 14:13
dr.v dr.v is offline
Banned

Sistem dediğimizde iki indikatörün al-satı anlaşılmamalıdır. İndikatörlerle fibonun birleşimi, destek direnç noktalarının indikatörlerle doğrulaması hep sistemlerin parçalarını oluştururlar. İşleme giriş ve çıkış yöntemleri de sistemin içindedir.
Çok kullandığım bir terim vardır. Foreks kaşık kaşık verirken kazanla geri alır. İşte bu noktada karda uzun süre kalmak (tabi orta vade için ) yine kuracağınız sistemin bir parçasıdır.
Kısa vadeli işlemde tp noktalarını birden fazla seçmek, iz süren stopları kullanmak, kademeli sistemlerde martingale benzeri yöntemler kullanmak ve daha bilmediklerim de sisteminizin parçaları olabilir.

sistemler hakkında anlatabileceklerim daha var ise de bundan sonrası sizleri iyi yada kötü etkilemek için bir neden oluşturabileceğinden burada yazıma son vermek istiyorum.
Bu işe yeni başlayacakların bir önceki yazıda büyük harflerle yazdıklarımı tekrar okumalarını tavsiye ederim.
Forekse batmış olanlara ise bol kazançlar
Reply With Quote
Old 12-15-2013, 14:27
Tuncay Kaya
Guest

Quote:
Originally Posted by dr.v View Post
Sistem dediğimizde iki indikatörün al-satı anlaşılmamalıdır. İndikatörlerle fibonun birleşimi, destek direnç noktalarının indikatörlerle doğrulaması hep sistemlerin parçalarını oluştururlar. İşleme giriş ve çıkış yöntemleri de sistemin içindedir.
Çok kullandığım bir terim vardır. Foreks kaşık kaşık verirken kazanla geri alır. İşte bu noktada karda uzun süre kalmak (tabi orta vade için ) yine kuracağınız sistemin bir parçasıdır.
Kısa vadeli işlemde tp noktalarını birden fazla seçmek, iz süren stopları kullanmak, kademeli sistemlerde martingale benzeri yöntemler kullanmak ve daha bilmediklerim de sisteminizin parçaları olabilir.

sistemler hakkında anlatabileceklerim daha var ise de bundan sonrası sizleri iyi yada kötü etkilemek için bir neden oluşturabileceğinden burada yazıma son vermek istiyorum.
Bu işe yeni başlayacakların bir önceki yazıda büyük harflerle yazdıklarımı tekrar okumalarını tavsiye ederim.
Forekse batmış olanlara ise bol kazançlar
Sormak istediğim bir soru var.Benim gibi acemi birisinin soracagi bir tip soru olacagindan oncelikle sorumun size belki cok sacma gelebilecegini pesinen soylemek isterim.Tp1,2,.3 gibi farkli yerlere koyabiliyormuyuz.mesela TP1 oldugunda mevcut karı kasaya alip islem bir sonraki TP lere kadar acik kalabiliyormu.Sorum belki cok sacma olabilir.Simdiden ozur dilerim.
Reply With Quote
Old 12-15-2013, 14:35
dr.v dr.v is offline
Banned

Sayın kaya54
Estağfurullah neden saçma olsun.
bu mt4 te mümkün değil. Yani iki ayrı tp koyamazsınız. Ancak iz süren stop ayarlayarak o noktaya geldiğinizde karınızı garanti altına albiliyorsunuz. Zaten sizin 1 tp seçtiğiniz noktaya iz süren stop geldiğinde fiyat geri dönerse o noktada karınız direk sizin deyiminizle kasaya geçiyor. 2. tp ye de manuel olarak kar al koyabilirsiniz. Bu durumda iki ayrı tp niz olur.
Reply With Quote
Old 12-15-2013, 14:55
Tuncay Kaya
Guest

Exclamation

Quote:
Originally Posted by dr.v View Post
Sayın kaya54
Estağfurullah neden saçma olsun.
bu mt4 te mümkün değil. Yani iki ayrı tp koyamazsınız. Ancak iz süren stop ayarlayarak o noktaya geldiğinizde karınızı garanti altına albiliyorsunuz. Zaten sizin 1 tp seçtiğiniz noktaya iz süren stop geldiğinde fiyat geri dönerse o noktada karınız direk sizin deyiminizle kasaya geçiyor. 2. tp ye de manuel olarak kar al koyabilirsiniz. Bu durumda iki ayrı tp niz olur.
Öncelikle verdiginiz cevap icin cok tesekkue ederim.Aslinda yasadigim problemi anlatsam daha iyi olacagini dusunuyorum.Ben kendimce yada forum sayesinde actigim islemlerde 30 piplik bir kazanci genellikle goruyorum.Fakat bu noktaya tp koyamiyorum(psikolojik) bunun sonucunda da surekli takip edemedigim icin bu noktalardan geri gelip eksiye dusmesini farkedemiyorum.bunun sonucundada stop loss calisip tekrar girdigim yone dogru hareketine devam ediyor.İşte bu yanlisimi duzeltebilecek bir stratejiye ihtiyacim var
Reply With Quote
Old 12-15-2013, 14:57
dr.v dr.v is offline
Banned

Özelden gelen soruyu isim vermeden topikten cevaplamak isterim.
" teknik analiz de kendi başına basari getirse idi matematige ilgi duyan mühendis ruhlu bu isi bilen insanlar daha başarılı olmaz miydi.

Forexte istikrar sağlanırsa aylık yüzde kaç kazanç sağlanabilir "

1. si benim sistemimde forekste temel analiz yoktur. Ancak haberler ve veriler vardır. Bu 2008 yılına kadar kapitalist sistemin dürüstlüğü içinde devam ediyordu. Ne zamanki orantısız güç ortaya çıktı, mertlik bozuldu. Yani us in QE leri sonrasında temel analizin ve hatta veriler ve haberlerin değeri kalmadı. Hiç bir devletin 5-10-20 yıllık faizlerini, piyasa emisyonlarını, para basıp basmadığını, işsizlik, büyüme oranlarını tahmin etmek mümkün değildir. Kaldıki açıklandıktan sonra bile o ülke parasının ne yöne bir trend çizeceğini kimse bu değerlere bakıp tahmin edemez. Sevdiğim ve saydığım sayın Tuncer Şengöz ‏ün sözüdür yada EW cilerin diyelim. Haberler teknik analizin işaret ettiği noktaya fiyatları ulaştırmak için vardırlar. Şimdilerde ben ana yönü verilere bakıp temel analiz yaparak değil sadece konjonktüre bakarak yapıyorum. Çünkü yaşadıklarımız aslında finansal bir savaş...
Matematik evrenin dilidir, ve rakamlarla yapılan hiç bir iş saklanamaz. Eğer gerçekten tüm piyasada alım satım yapılan bir parite de tüm hacim ve alanları bilsem yönümü bulmak çok daha kolay olurdu. Kitlelerin seçimini daha iyi bilirdim.
Burada bütün yaptığımız kitlelerin oluşturduğu trendlerin yönünü bilebilmek olduğu için teknik analiz çok daha değerlidir. Son us verileri iyi gelmesine rağmen eu/usd ters korelasyonla yükselmeye devam etti ve veri yönünde hareket eden ve hatta veriyi doğru tahmin eden temel analizciler bile ters poz da kaldılar.
Ben temel hiç bir işe yaramaz demiyorum, eskiden değerliydi, şimdilerde sadece ky yi yanıltmak amaçlı kullanılıyor diyorum. Çünkü beyaz adamın yeni gelir kaynağı foreks ve opsiyonlu piyasalarda müthiş hacimler oluşmaya başladı.

Forekste istikrarlı aylık kazanç herkesin hayaline kalmış bir şeydir. Ama böyle bir beklenti içine girmek korteksi acımasızca güdülemek demektir ki alt beyin hakimiyetinin bence tabi başlangıcıdır. Bazı arkadaşlar yaptıklarını söylüyorlar. Yapabilen varsa tebrik ediyorum.
Reply With Quote
Old 12-15-2013, 15:12
dr.v dr.v is offline
Banned

Quote:
Originally Posted by kaya54 View Post
Öncelikle verdiginiz cevap icin cok tesekkue ederim.Aslinda yasadigim problemi anlatsam daha iyi olacagini dusunuyorum.Ben kendimce yada forum sayesinde actigim islemlerde 30 piplik bir kazanci genellikle goruyorum.Fakat bu noktaya tp koyamiyorum(psikolojik) bunun sonucunda da surekli takip edemedigim icin bu noktalardan geri gelip eksiye dusmesini farkedemiyorum.bunun sonucundada stop loss calisip tekrar girdigim yone dogru hareketine devam ediyor.İşte bu yanlisimi duzeltebilecek bir stratejiye ihtiyacim var
Bunu yazılarımda bahsettim. Devamlı BS başında olamadığınız için izleyip kar alamıyorsunuz. Sadece psikoloji bir şey ise karar alın ve her işlemi açtığınızda iz süren stop koyun. Böylece açılan işlem doğru yönde olursa ve 30 pip kadarda doğru yöne ilerliyorsa örneğin 20 piplik bir iz süren stopta en azından zarar etmeyeceksiniz.
Reply With Quote
Old 12-15-2013, 15:42
dr.v dr.v is offline
Banned

Basit bir alsat sistemi indikatörlerle oluşturma örneği;

İŞE YARAYAN BİR SİSTEM DİYE YAZMADIM SADECE ÖRNEK VEREBİLMEK ADINA RESMİ EKLEDİM.
Reply With Quote
Old 04-05-2014, 14:35
wdefoe wdefoe is offline
Yeni Üye

wdefoe is on a distinguished road

Merhaba,

Öncelikle biraz kendimden bahsedeyim;

Ben forex'te yeniyim. 2 sene önce kısa bir süreliğine deneme yaptım gerçek para ile. Uzayıp kısalmadan tekrar paramı çektim. Şu anda ise, şimdilik adını vermek istemediğim bir firmaya (günahını almamak adına - işlem iyi veya kötü sonuçlandıktan sonra isim verebilirim) sanırım bir miktar para kaptırdım. Öyle diyorum çünkü çekmemem konusunda çok ısrar edildi. Ama günahlarını da almak istemiyorum.

Firmanın çekici yanı, bir yatırım uzmanı vermeleri idi. Ben tıp öğrencisiyim, çok vaktim yok. O yüzden işime geldi. Bir iki tavsiyesini denedim, hiçbirinde de negatife düşmedim. Parayı çekmek istedim, emri yerine getirdiler ama size ulaşması vakit alır dediler. Cuma günü emri verdim, bekliyoruz.

Maalesef araştırmamı parayı yatırdıktan sonra yaptım. Şimdi güvenilir bir firma arıyorum, o firmanın demo hesabını kullanarak bir süre forex'i öğrenmeyi düşünüyorum. Demo hesaplar genelde 10000 dolar filan olduğu için, ben yatırmayı planladığım miktar kadar (500$) bırakıp, yani 9500 doları bilerek bir şekilde kaybedip oradan başlayayım diyorum. Çünkü yatıracağınızdan yüksek miktarlar kazanç sağlaması durumunda sizi psikolojik olarak düşük miktarla da yüksek para kazanmaya güdümleyecektir ve sonuç olarak yatırdığınız miktar çok hızlı bir şekilde eriyecektir diye düşünüyorum.

Forumdan bir iki e-kitap edindim. Onları okuyorum vakit buldukça. Gördüğüm kadarıyla beklentilerim gayet gerçekçi, yani 1 ay içinde yatırdığım parayı 10 katına çıkarmak filan değil istediğim. 4-5 ayda yatırdığım parayı çekebilecek duruma gelip oradan devam etmeyi planlıyorum. Bahsedilen diğer önemli olay da, işlemi kapattıktan sonra devamını takip edip de kendinize işkence etmemeniz gerektiği gibi görünüyor. O konuda da sıkıntı yok, çünkü vaktim az.
Her ne kadar ortalamanın biraz altında bir yaşam sürüyor olsam da, yatırmayı planladığım para benim için hayati değil. Yaptığım ek işten gelen parayı bir kenarda tutuyordum, o paranın bir kısmı bu. Dolayısıyla para ile duygusal bir bağım da yok.

Tek sıkıntım zaman (Forex'i bilmiyor olmak dışında).
Onun da duruma göre avantaja dönüşebileceğini okudum çeşitli kaynaklarda. Yani, bilgisayar başında oturmadığınız için hayatınız forex'ten ibaret olmuyor, dolayısıyla da kazanmanın veya kaybetmenin verdiği psikoloji ile yaptığınız hamlelerin sayısı azalıyormuş. Bundan kastım da, kaybettiğini kazanmaya çalışmak için daha büyük oynamak veya hırsa yenik düşüp kazancı katlamaya çalışmak vs. gibi durumlar.

Şimdi 2-3 sorum var;
1- Demo hesapta sadece 500$ bırakıp oradan gerçek bir şekilde ilerleme fikrime ne diyorsunuz?
2- Şu durumda (demo ile çalıştıktan sonra) yaklaşık 500$ ile bu işe girişmeli miyim? Hesaba kattığım konular içinde tek dezavantaj forex'i bilmiyor olmam (demo ile giderilebilir gibi) ve zaman gibi görünüyor.
3- Piyasaları ve forex'i az çok anlayabilmem için tavsiye edeceğiniz e-kitap vs. kaynaklar var mı? Ek iş olarak çevirmenlik de yaptığım için İngilizce kitaplar, finansal terimler dışında çok da sorun olmayacaktır ama tercihim Türkçe tabi ki.

İyi anlaşılması için söylüyorum, yatıracağım miktar şimdilik fazlalık. O para yok gibi yaşıyorum yani. Olması beni 2 ay daha rahat yaşatır, hepsi bu.
Reply With Quote
Old 04-06-2014, 00:52
baglamaciyim's Avatar
baglamaciyim baglamaciyim is offline
Site Üyesi

baglamaciyim is on a distinguished road

merhabalar

forumda çok harika kaynaklar mevcut. İşlem stratejisi paylaşan üstadlarımız var forumda bunların tamamını okumanızı öneririm. ayrıca seans odasınıda herzaman takip ederim ve öneririm çünkü fiyatların seyrini, paylaşım yapan arkadaşların nasıl strateji izlediklerini daha iyi fark eder ve öğrenirsiniz.

sorularınıza gelecek olursam kanaatlerimi yazacağım üstadlar yanlışlarımı düzeltirlerse memnun olurum.
1) bende sizin yaptığınız taktikle çalışmalar yaptım fakat stratejiyi kavramak için işlem açtığınızda marjinden dolayı başka işlem açamıyorsunuz ve denemek istediğiniz bir taktiği deneme imkanının olamayabiliyor. ben şahsen böyle yapmıştım verimli olmadı ve tekrar 10000 e döndüm.

2) gerçek hesap için genelde 100 200 usd diyorlar 0.01 lik işlemler için yeterli olur gibi tabi 500 dolar oluncada yine 0.01 vey 0.02 gibi miktarlarda işlem açarsınız

3) ben forumdaki konuları öneriyorum

umarım faydalı olmuştur. Bol kazançlar
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules