View Single Post
Old 12-15-2013, 13:57
dr.v dr.v is offline
Banned

dr.v is on a distinguished road

Özelden gelen soruyu isim vermeden topikten cevaplamak isterim.
" teknik analiz de kendi başına basari getirse idi matematige ilgi duyan mühendis ruhlu bu isi bilen insanlar daha başarılı olmaz miydi.

Forexte istikrar sağlanırsa aylık yüzde kaç kazanç sağlanabilir "

1. si benim sistemimde forekste temel analiz yoktur. Ancak haberler ve veriler vardır. Bu 2008 yılına kadar kapitalist sistemin dürüstlüğü içinde devam ediyordu. Ne zamanki orantısız güç ortaya çıktı, mertlik bozuldu. Yani us in QE leri sonrasında temel analizin ve hatta veriler ve haberlerin değeri kalmadı. Hiç bir devletin 5-10-20 yıllık faizlerini, piyasa emisyonlarını, para basıp basmadığını, işsizlik, büyüme oranlarını tahmin etmek mümkün değildir. Kaldıki açıklandıktan sonra bile o ülke parasının ne yöne bir trend çizeceğini kimse bu değerlere bakıp tahmin edemez. Sevdiğim ve saydığım sayın Tuncer Şengöz ‏ün sözüdür yada EW cilerin diyelim. Haberler teknik analizin işaret ettiği noktaya fiyatları ulaştırmak için vardırlar. Şimdilerde ben ana yönü verilere bakıp temel analiz yaparak değil sadece konjonktüre bakarak yapıyorum. Çünkü yaşadıklarımız aslında finansal bir savaş...
Matematik evrenin dilidir, ve rakamlarla yapılan hiç bir iş saklanamaz. Eğer gerçekten tüm piyasada alım satım yapılan bir parite de tüm hacim ve alanları bilsem yönümü bulmak çok daha kolay olurdu. Kitlelerin seçimini daha iyi bilirdim.
Burada bütün yaptığımız kitlelerin oluşturduğu trendlerin yönünü bilebilmek olduğu için teknik analiz çok daha değerlidir. Son us verileri iyi gelmesine rağmen eu/usd ters korelasyonla yükselmeye devam etti ve veri yönünde hareket eden ve hatta veriyi doğru tahmin eden temel analizciler bile ters poz da kaldılar.
Ben temel hiç bir işe yaramaz demiyorum, eskiden değerliydi, şimdilerde sadece ky yi yanıltmak amaçlı kullanılıyor diyorum. Çünkü beyaz adamın yeni gelir kaynağı foreks ve opsiyonlu piyasalarda müthiş hacimler oluşmaya başladı.

Forekste istikrarlı aylık kazanç herkesin hayaline kalmış bir şeydir. Ama böyle bir beklenti içine girmek korteksi acımasızca güdülemek demektir ki alt beyin hakimiyetinin bence tabi başlangıcıdır. Bazı arkadaşlar yaptıklarını söylüyorlar. Yapabilen varsa tebrik ediyorum.
Reply With Quote