View Single Post
Old 05-17-2012, 20:49
Kemal Yıldırım's Avatar
Kemal Yıldırım Kemal Yıldırım is offline
Üstat

Kemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by tunayilmaz View Post
Merhaba,

Açıkçası site yöneticisiyle Market Maker - STP tartışması yapmamın doğru olmayacağını düşünüyorum. Zaten Market Makerlık daha iyidir diyebileceğim bir durum da yok. Ama müşterisinin, işlem hızının iyi olduğu, iyi servis aldığı ve istediği zaman kazandığı parasını çekebildiği ortamın iyi ve doğru olduğunu düşünüyorum.

Yani sadece market maker lisansımız var diye bize dolandırıcı muamelesi yapılması, Türkiye'de denetim ortamının bu şekilde kötülenmesini doğru bulmuyorum. Herkes zaten artık kolayca hesap açar işin gerçeğini görür. Müşterilerimiz gayet rahat işlem yapıyorlar ve çoğunluğu bizden memnun.

Tüm dünyada birçok firma STP sistemi olduğunu söyleyip, aslında kendi risk yönetimleri gereğince, STP ve nonSTP olarak müşterilerini ayırırlar. Yani müşteriler kendilerini STP sistemde zannederken aslında DD sistemde yer alabilirler. SPK da hiç bir aracı kurumun böyle bir aldatmaca içinde yer almamasını istediği için, en başından yatırımcıların bu işi gerçeğini öğrenmelerini istedi.

Ayrıca şuan Türkiye'deki aktif forex faaliyetinde olan aracı kurumların önemli kısmı full STP çalışıyor, yalnız bu onların iyi hizmet verdiği, müşterilerinin memnun olduğu anlamına gelmiyor. Biz de STP sistem kullanıyoruz ama tüm emirleri piyasaya ilettiğimizi söylemeyemem. SPK mevzuatına göre bu konuda yanıltıcı bilgi veremem.

Sayın FxTarzan önceki tecrübelerine dayanarak Market maker firmaları kötülemekte haklıdır fakat bence bir firmayı yargılamak için tek kriter bu olmamalı. Market Maker olduğumuz için güvenmeyip bizi tercih etmeyecek yatıımcılar olabilir, haklarıdır ama lütfen sırf market maker lisansımız var diye bizi ve tüm Türkiye'deki aracı kurumları çöpe atmayınız.

Lütfen bir hesap açıp servislerimizi test edin. Kötü bulduğunuz bir nokta da var ise burada açıkça yazın. Biz de bu kötü yanlarımızı düzeltmeye çalışalım.

Saygılarımla
Bunca yıldan sonra kalkıpta market makerda meçhul işleme kendimi sokacak kadar ahmak, adımı sanımı aldığım pozisyonları kazandığım parayı ve bunların dedikodusunu döndürtüp firmadan firmaya geçen çalışanların zırt pırt telefon rahatsızlıklarıyla bize gelin geçin tekliflerine müptela olacak kadar da salak değilim.Dediğim gibi devletin amacı açık net para kaçmasın devlete vergi geliri olsun ve millet tamamen denetimsiz abuk sabuk mantar gibi biten yerli market makerlarda helak olmasın en azından bir standart içinde iş yürüsün diye bunu yaptı.Kötümü oldu hayır iyi oldu fakat işin dünya standardında gerçek piyasa olacak şekilde düzenlenmesi gerekirdi.Sonuçta hesap kitap meselesi ekseriyet parayı kaybettiğine göre boşu boşuna para dışarı kaçacağına içerde biriksin dediler bu sistemi tercih ettiler...

Burda sayın firma yetkilisi yada firmasıyla ilgili bir takıntı yada eleştiri içinde değilim benim derdim sistemin baştan sakatlığı...

Last edited by Kemal Yıldırım; 05-17-2012 at 20:55.
Reply With Quote