FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Forex Room
Forex Room Comments about the market for the day will be shared on these pages.
Closed Thread

Thread Tools
Old 02-13-2017, 15:38
avi907 avi907 is offline
Site Üyesi

avi907 is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by hasangmd View Post
Ben açamıyorum.
aslında 45 gün kuralı açık pozisyonların kaldıraç oranıyla ilgili ama firmalar nasıl yorumladıysa öyle uygulama yapıyor anladığım kadarıyla işlemleri devam ettirmek işlerine gelmiş demek ki benimde işime geldi
Old 02-13-2017, 16:21
platonizmir platonizmir is offline
Yeni Üye

platonizmir is on a distinguished road

kemal yıldırım bey rahatsızlığınız umarım en kısa sürede azalır ve geçer.....söyledikleriniz çok ilgimi çekti...umarım açmış olduğunuz 3 yabancı hesapta da 3. aşamayı da 90 güne kalmadan geçersiniz... yazdıklarınız çok ilgimi çekti.. özellikle 2. aşamayı rahatsız olmasanız 10 günde tamamlayacak olmanız...Bu söylediklerinizden anladığım eğer kendimizi yetiştirebilirsek 2. ve 3. aşamaları bizde rahatlıkla geçip gelir elde edebiliriz..bu konuda değerli arkadaşların yardımını bekliyorum.. bu arada 3 harfli kurumun sonu m ile ibitiyor
Old 02-13-2017, 17:04
babangida babangida is offline
Site Üyesi

babangida is on a distinguished road
Default Forex

Kisa bir sűre ile 100 kusur firmaya lisans vermek spk hatasi..bu sayinin 15-20 ile sinirlamak lazim ayrica bankalara forex lisansi verilmesi oldukça hatali forex firmalarina yabancilarinda uye olmalari yolu acilmali boylece ulkeye döviz de getirir. Forex firmalarinin egitim seninerlerini takdirle karşiliyorum. Ben egitimin daha da ciddileştirilmesi hatta forex okulunun açilip lisans verilmesi taraftariyim. Forexe yeni başlayanlarin 1/10 kaldiraci kullanmalarini profosyonel yatirimcilarin 1/50 ve 1/100 kullanmali getirilmeli hatta su an forexte para kazananlara bu firsati verilmelidir. Forexe kaybedenlere 1/10 kaldiraci kullanmali...once kazanip sonra ciddi kaybedenlere de kaldirac oranlari 1/10 dusurulmelidir....forexte mukemmel basari saglayanlarin olusturacagi bir takimlar olusturulmali hatta bu takimlara lisans verilip fon olusturulup, insanlarin bu fonlara para yatiracagi lisanslar verilmelidir.. amaç bagciyi dövmek degil űzűm yemek olmalidir...ben alinacak adimlarla forex ulkeye ciddi doviz kazandirabilir.
Old 02-13-2017, 17:45
stalwart stalwart is offline
Site Üyesi

stalwart is on a distinguished road

Bu sonu hazırlayanlar forex firmalarının kendisidir. Mağdur edebiyatı yapmasınlar. Spk lisans kriterlerini yerine getirebilen bütün firmalarının lisansı vermek zorundaydı 100 de olsa 200 de olsa önemli değil
Ama bu firmalar insanları aldattılar 1000 lerce insan bunların uçuk vaatleriyle sisteme dahil oldu hiç bir bilgi yokken işlem yapmaya başladılar. Keklik gibi avlandılar birtakım insan bunu hobi olarak yaparken büyük çoğunluğu bu geçim zorluğunda rahatlamak adına kolay kazanç yolu olarak gösterildiği için girdiler Ama paraları kısa sürede tükenince büyük aile dramları yaşandı. Spk forex firmalarının insanları daha fazla aldatmasının önünü kesmek için kuru yaş demeden kesilen kesilsin diyerek böyle bir yol seçtiler. Haksızlık olmuştur bu işlemleri profesyonelce yapanlara Ama büyük çoğunluktan bahsedecek olursak yapması gerekliydi. Sonucu hazırlayan firmalar sonucundanda en çok onlar etkileneceklerdir. Çünkü küçük yatırımcılar onların para kaynaklarıydı.şimdi bu kaynaklar artık yok.inşaallah daha büyük dramlara sebep olmazlar. Kendisince büyük gördüğü meblağları kurtarabileceğini düşünen bir sürü insan 50000 tl yi bulmak adına işlemlere devam edebilemek için kredi başta olmak üzere farklı yollara başvururlarsa sorunlar daha büyük olacak. Bu firmalar ayakta kalabilmek için her türlü yola başvuracaklardır hatta kredi bile verirler.
.
Old 02-13-2017, 18:16
uzun vade uzun vade is offline
Site Üyesi

uzun vade is on a distinguished road
Talking

spk nın koymuş olduğu 50000 tl limit riskli bence. bizi forekse kolay para kazanmaya alıştırdı. alışmış kudurmuştan beterdir. ya şimdi adam evini arabasını satıp 50000 e tamamlayıp full riske girerse? bence spk bu yanlış adımdan dönmeli . limiti ya 1 milyon tl yapacaksın ki adam evinide satsa arabasınıda satsa bu parayı tamamlayamasın forekse bulaşmasın. yada eski sisteme döneceksin. yada foreksi türkiyede kapattım arkadaş diyeceksin.
Old 02-13-2017, 19:36
babangida babangida is offline
Site Üyesi

babangida is on a distinguished road
Default Forex

Ben forex oynamayi dusunenleri caydirdim...bedava peynir fare kapanundadir forex kazanmak cok zordur ciddi emek gerektirir gerekirse 24 saatinizi vermelisiniz.......
Spk profosyonel forexcileri anlamadi korumak istrmiyorsa adios forex ne yapalim bizde yurt disina acilalim......
Artik bende yurt disi forex icin ustatlara bulurum.......
Old 02-13-2017, 20:00
ibrahim031 ibrahim031 is offline
Site Üyesi

ibrahim031 is on a distinguished road

s.a. firmaiarın spk ile toplantısından birşey çıktı mı bilgisi olan var mı?
Old 02-13-2017, 20:34
Torukojin Torukojin is offline
Yeni Üye

Torukojin is on a distinguished road

Saygılar Kemal bey,
Son tespitinizi okudum ,şimdiden sağolun neticeyi dört gözle bekliyoruz
Old 02-13-2017, 21:37
şanssız şanssız is offline
Yeni Üye

şanssız is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by ibrahim031 View Post
s.a. firmaiarın spk ile toplantısından birşey çıktı mı bilgisi olan var mı?
TSPB’de düzenlenen ‘olağanüstü forex toplantısı’ çok hararetli geçti. Aracı kurum yetkilileri SPK Tebliği konusunda görüşlerini açıkladı. İlhami Koç Borsa Gündem’e toplantıyı anlattı

SERAP SÜRMELİ – BORSAGUNDEM.COM

Forex hizmeti veren aracı kurumlarda şok etkisi yaratan Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) yeni forex düzenlemesi, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nde (TSPB) gerçekleştirilen toplantıda tartışıldı.
Borsagundem.com’un dün duyurduğu, aracı kurumların davet edildiği ‘olağanüstü forex toplantısı’, TSPB’nin Genel Merkezi’nde yapıldı. Öğlen saatlerindeki buluşmaya ilgi çok yoğundu. İlk kez bu kadar büyük bir katılıma şahit olduğunu belirten TSPB Başkanı İlhami Koç’un deyimiyle “Çok hararetli geçen“ toplantıda, SPK’nın getirdiği yeni düzenleme konuşuldu. Forex’ciler, 1’e10 olarak değiştirilen kaldıraç sınırlaması, 50 bin TL başlangıç teminatı ve yeni düzenlemeye uymayan pozisyonların en geç 45 gün içerisinde uyumlu hale getirilmesi şartı hakkında görüşlerini açıklarken, eleştiriler ve tepkiler TSPB yetkilileri tarafından kayıt altına alındı.

"GENEL BİR RAHATSIZLIK OLDUĞUNU BİLİYORDUK"

Toplantı bitiminde Borsagundem.com’a konuşan İlhami Koç, kritik zirve hakkında bilgi verdi. Çalışmayla ilgili Birlik’ten bir görüş istenmediğini vurgulayan İlhami Koç, “Biz de Cuma günü öğrendik” dedi. Nitelikli yatırımcı ile küçük yatırımcı ayrımının yapılmasının önemli olduğunun altını çizen Koç, kararla ilgili olarak, ”Genel bir rahatsızlık olduğunu biliyorduk. Forex piyasasına giren küçük yatırımcılar zarar görmeye başladı. SPK da küçük yatırımcıyı korumak adına bu düzenlemeyi yaptı. Onlarda bizde olmayan veriler vardır” yorumunu yaptı.

Koç tebliğ hakkında şunları söyledi: “Daha önce de benzer şeyler söyledim. Birincisi, bu işlemler teknoloji sektörünün bize getirdiği bir yenilik. Eskiden bankaların kendi içlerinde büyük müşterilerine yaptıkları bir takım işlemleri, teknoloji sektörü aldı kolay hale getirdi. Ve küçük yatırımcı tarafından kullanılır hale geldi. Bu böyle olunca da dünyada bu iş yaygınlaştı sonra da otoriteler bunu regüle etmeye başladılar. Esasen profesyonel yatırımcıların alanı olması gerekiyorken, küçük yatırımcının buradan para kaybettiği ortaya çıkıyor. Gerçekten burası profesyonellerin alanı. Küçük yatırımcısı girecekse de çok özel koşullarda girmesi lazım. SPK bu konuda geçen sene bir takım düzenlemeler yapmıştı zaten. Demek yeterli olmadı ki bir sonraki aşamaya gidildi.

Bizim burada temel önerimiz şu, küçük yatırımcıyı korumak için yasal otorite burada tedbirler alabilir bu normaldir. Fakat bu düzenleme küçük büyük fark etmeden yapılmış bir düzenleme. Dolayısıyla biz sermaye piyasasının mevzuatının tamamında geçerli olan, nitelikli yatırımcı, küçük yatırımcı ayrımının buraya da konması gerektiğini esas olarak düşünüyoruz.

Kaldıraç oranları bu mu o mu olur tartışılır. Benzer başka sektörler var. VİOP’da bir vadeli işlemler piyasası. Yurt dışında da var. Dolar/euro da pozisyon almak istiyorsanız, gidip yurt dışındaki futuret alarak yapabilirsiniz. Buna engel yok. Orada kaldıraçlar 1/30’a kadar çıkıyor. Dolayısıyla bütün bunları hep birlikte değerlendirmek lazım diye düşünüyoruz."

"ŞİRKETLER KÜÇÜLÜR, ELEMANLAR ÇIKARILIR"

Forex yatırımcısının yurt dışına yönelmesi endişesinin de toplantıda gündeme geldiğini belirten İlhami Koç, 45 günlük geçişin yeterli olmadığı, uzatılması yönünde görüş çıktığını da ifade etti.

Koç, forex’ci aracı kurumları paniğe sevk eden yeni uygulamanın ardından olası gelişmeler konusunda ise “İstihdam etkilenir. Yerli, yabancı şirketler küçülecek, belki de kapananlar olacak, elemanlar çıkarılacak. Bakın burada bahsettiğimiz tek aracı kurumlardan çıkarılacak elamanlar değil. Çünkü bu piyasadan beslenen basın kuruluşları ve teknoloji şirketleri var. Dolayısıyla bu çok kapsamlı bir şey. Burası küçülünce ve yurt dışına giderse bu insanlar burada ekmek yiyemeyecekler. Halbuki düzenleme olduğunda yabancı şirketler Türkiye’ye gelmişti. Şimdi onlara git diyoruz.” diye konuştu.

Koç, “Tebliğ de bir değişiklik olacağını zannetmiyorum. Ama nitelikli yatırımcıları bunun dışında tutan bir düzenleme çıkabilir. Belki kaldıraçlar da değişebilir ama bu alan SPK’nın alanı onun için pek bir şey diyemiyorum. Bakın küçük yatırımcı ile nitelikli yatırımcı ayrımı çıkarsa ondan sonra kendi içinde daha rahat yapılır diye düşünüyorum. Genel olarak bu konuda herkes hemfikir ve bu alanın küçük yatırımcının alanı olmadığında da hem fikir. 100-200 dolarlarla yapılacak işler değil bunlar” dedi.

TSPB Başkanı Koç, toplantıda alınan kararları 2-3 gün içinde SPK’ya götüreceklerini de söyledi: “Sonuç olarak bu konuştuğumuz konuları yasal otoriteyle ve ilgili düzenleyiciyle paylaşacağız. Bunu biz rakamlarla göstereceğiz.”
Old 02-13-2017, 21:38
Mundi Mundi is offline
Yeni Üye

Mundi is on a distinguished road
Default Herkese merhabalar

Daha önce forumu takip etmeme rağmen yazamadım.Yeni bir nik almak zorunda kaldım.2008 krizinden sonra 2009 dan itibaren fx ve emtia fiyatlarını takip ediyorum. İlk başladıgımda 12000 dolara yakın para kaybettim. Daha sonra 1000 dolarımı 10000 yaptım fakat bu seferde hem sağlığım hemde firma seçimim sıkıntı oldu. Param gene battı. Sonra baya bir takip etmeme rağmen işlem çok çok küçük miktarlarda yapıp kendimi sınadım. Yine kaybettim. Daha sonra biraz daha birkaç yıl daha işlem yapmadım. Şimdilerde 1 yıllık hesabım var ve kazanan azınlıktayım. Marjinimi 1e 20 civarlarında ve çok pariteyi hedef alarak ayarlıyorum orta vadeli işlemlerle stressiz az az kazanıyordum. Bu seferde spk çıktı başımıza. Yurt dışında hesaplarım var ve duruyor. Artık oraya kaydıracagız depozitimizi.
Closed Thread

Currently Active Users Viewing This Thread: 8 (0 members and 8 guests)

Posting Rules