View Single Post
Old 08-14-2013, 13:28
abrakadabra abrakadabra is offline
Site Üyesi

abrakadabra is on a distinguished road

kısacası kendimizi kandırmaya gerek yok.
yüreğin ferah olacaksa görmezden gelecek,
Allah'ından bulacaksın aklın başına gelecek!
AlıyorMUŞ satıyorMUŞ gibi yapmak tefecilerin de ana felsefesi.
(polatlıda muşta ve konyada rasladım: Emekli olmuş ve ayakkabıcı dükkanı kadar yer açmış oturuyorlar. Kurbangeliyor ''borç alacaktım hacım'' diyor. Hacım diyorki ''borç versem, senden bu zamanda enflasyon sebebiyle faiz almam gerekir... ama haram!
''Ne yapacağız?'' diyor kurban.
''Kolay!'' diyor..'' ben sana şeker satayım.''
kurban:ama param yok!
hacım: yav dur bi hele. sen ne kadar para istiyorsun?
kurban: 10.000 tl!
Hacım: şekerin torbası 100 TL
Kurban: aman hacım piyasada 80 tl
hacım:yav onlarınkinden kaliteliki öyle satıyoruz! karıştırma borç istemiyonmu sen?
K: aman hacım tamam hacım! eeee? sonra?
H: 100 torba şeker eder ! al götür!
K: nasıl götüreyim? hem borç alacaktım param yokki bunu bana satmaya kalkıyorsun?
H: ya sen çok sabırsızsın. bu ruh halinle sen şimdi bunu kamyonu nasıl tutayım işçiyi nasıl tutayım kime satayım diyede strese girersin! en iyisi otur bakayım şuraya!
(yanlış anlama olmasın.. koltuk gösteriliyor!)
K: oOoOfff çok mesele bu ben bunla nasıl uğraşayım?
H: Bak güzel kardeşi,m! bu şeker şimdi senin. aha buraya veresiye yazdım. ama sen yorulma bu şekeri bana sat!
K: Tamam hacım satayım! Ama ne gerek vardı! bu al sat işine? vereydin parayı?
H: Bu ticaret kardeşim. kaidesi kuralı var! bu şekerin torbasını 40 a alırım.!!!!
K: Yav demin bana 100TL ye satmadın mı? nakliyesi masrafı yok nasıl olur?hem burda 4 torba şeker var. 96 sı kayıp?
H: Olur olur. Sen bunu bana sat! Hem benim toptancı bu fiyata getiriyor! Kalanı ambarda!
K: Yav ben şurda sana ne diyeyim. (Ama el mahkum kaymış gözler)
H: Tamam tamam al şu 4.000 TL yi ama kalan 6.000 lira fark içinde senet yapalım!
K: Hocam bu senet de 6.000 yazmıyor boş?
H: O rayı ben doldururum iki gözüm. hadi selametle!
K: Hocam hacca gidecekmişin ya hani sen? oradan bana şeytana attığın taşlardan birkaç tane getir. Olurmu? ama bedava olacak!!
H: Olur ama ne yapacaksın?
K: Dini senin gibi evirip çevirip hacıyım diyen edepsizlere atmak için!!. dinden çıkaracaksınız insanı!sen bizim Murat ustaya 5.000 liralık senet imzalatmışsın adamın dükkanını elinden almışın. Hiçmi Allahtan korkmadın?
H: Olurmu? borcunu ödemezse ben nasıl çevireceğim bu ticareti? haketti o!
K: ama kasabanın tek öğretmeninin başına getirdiklerinin dışında bu fazla olmadı mı?
H: Niye?
K: adam buranın tek bakkalıydı! şen şimdi orayı ahır yapmışın!
H: evet kurbanda satacağım inşallah!

İslamı hocalığı camileri ticareti sadece kendi çıkarlarına kullananlar bunu gün gelip hesap günü ödeyecekler. o zaman keşke dünyada korksaydık da yapmasaydık ama çok geç diyecekleri zamanlar olacak. soğan ekilmemiş tarladan kaldıracağı soğanı alıp satanlarıda polatlıda görmüştüm.
Şeytanın baya aşireti var bu ülkede!
tefeciyle sadet bulan bir kul görmedi bu gözler.
varsada bi çukurda kıyamet kopsada gitsek modundadır!
gömülmek bazen diri diri de oluyor. yaşarken .
harika bir duygu değil. sadece eziyet.
''herkes memnun ki yerinden,
dönen yok seferinden ''
lafı bayadır ilginç gelen şahıslar danım.
tövbeler olsun!
fetva makamlarına bile sormak kendi bildiklerimizi teyitten ibaret.
Zira mantığa aykırı bir yasaklama bu dinde raslamadım ...
(Bu arada hacılığa hocalığa pislik atmak için bu tiplerin varlığını kullanan birçok mahluk var. bilmiyorki din insanın yaşadığı değil yaşa diye emredildiğidir!) kabahat kişiye ait dine değil.

Last edited by abrakadabra; 08-14-2013 at 13:35.
Reply With Quote