View Single Post
Old 08-28-2013, 02:56
CFST's Avatar
CFST CFST is offline
Üstat

CFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond repute
Default Milli Savunma Sanayimiz

Bundan 3 yıl önce forum hacklendiğinde silinen açmış olduğum bu başlığı yeniden açıp savunma sanayimiz ve gelişmeleri içeren yazılı görsel bilgileri paylaşacağım.Tüm vatansever arkadaşların ilgisini çekeceğini ve gururlanacaklarını düşünüyorum.İnanın 2002 sonrası okadar çok proje devreye sokulup somut hale getirildiki hangi birini yazayım şaşırıyorum.İlk olarak topçu sınıfıyla başlayacağım.Bunun dışında Yerli tank helikopter alçak orta uzun menzil hava savunma sistemleri tank modernizasyonları uzun menzil füzeler milli gemi korvet huzumbot denizaltı karakol botu hava keşif İHAlar helikopterden atılan uzun orta kısa menzil güdümlü tanksavar füzeler ve unuttuğumuz irili ufaklı onlarca hayata geçirilmiş proje mevcut.Hafif zırlı araçlar ZMA ZPT ve personel taşıyıcı mayına etkili kamyonları ve hafif araçları saymıyorum bile.Elektronik milli yazılımlar atış kontrol sistemleri radarlar ve benzer saymakla bitmeyecek kadar şey var.Gözlerin somut algısına hitap edenleri paylaşmaya çalışacağım.

Çok değil bundan 15 yıl evvel neredeyse atacağı mermiye kadar dışardan alan bir ülke iken şuan %55 civarında tamamen yerli imkanlarla ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz ve hatta 1,8 milyar dolarlık dışarı silah satıyoruz.Şuan TSK envanterine 500KM menzilli karadan karaya füze teslim edilmiş durumda bu yıl sonu erişeceğimiz 1500KM menzilli füzelerle birlikte bulunduğumuz yerden tüm avrupa merkezlerini ve ortadoğu kuzey afrika arabistan dahil menzil alanımıza girmiş olacak.Bu kabiliyetler doğal olarak siyasettede etki alanımızı artıracaktır.

Last edited by CFST; 08-28-2013 at 05:26.
Reply With Quote